Hall of Fame Members

1998
Helen Cox Austin
Peggie Francis Burnet
Emma Udovich El Paso 
Wayne Bennett Arlington 
   
1999  
Margaret Hinton Baytown
Ruth Seeger Austin
Wade Alexander Houston
Fred. A. White Duncanville
Tim Murphy Irving 
John Pearce Waco
   
2000  

(Joanita Reed, Georgia Goggin) 

Joanita Reed San Antonio
Georgia Goggin  Dallas
Charles Baldwin San Antonio
John Alexander  McCammey
   
2001  
Pearl Holloway Dallas
Idalia Delise Mercedes
Paul Johnson Lubbock
Bufe Morrison  El Paso
   
2002  
Sylvia Brook-Smith Richardson
Phyllis Provost Waco
Wendell Palmer Lockhart
Adrian Pronovost Arlington
   
2003  
Dorothy Gross El Paso
Johnnye Valien  Houston 
Bill Carter Weatherford
Joe Summerlin Spring
   
2004  

(James Shulze, Shelly Whitlock, Bill Wareham)

James Shulze Denton
Shelly Whitlock Plano
Bill Wareham Elm Mott
   
2005  

(Marion Coffee-Carney, Jack Gilbet, Aldolph Hoffman, Sara Sievert)

Marion Coffee-Carney Austin
Jack Gilbert Edgewood
Aldolph Hoffman Somerset 
Sara Sievert Round Rock 
   
2006  

(Guy Seivert, Loretta Watson, Dorthy Vander Cruyssen, Ed Jones)

Guy Sievert Round Rock
Dorothy Jean Vander Cruyssen Houston
Ed Jones Austin
Loretta Watson Dripping Springs
   
2007  
John Goggin Dallas
Wilford Scott Elgin
Emma Scott Houston
Lillie Doss Austin
Peter Laverty Lubbock
   
2008  

(Joe Henderson, Lillian Rudd, Phil Watkins, Nellene Pittman)

Joe Henderson Dallas
Lillian Rudd Dallas
Phil Watkins San Antonio 
Nellene Pittman Bulverde
   
2009  

(Val Smith, Sara Jackson, Arthur "Buster" Chase, Sara Turner)

Sara Jackson San Antonio
Val Smith Richardson 
Sara Turner Houston
Arthur "Buster" Chase San Antonio 
   
2010  
Linda Douglass Roseenberg
Jim Gerhardt Houston
Jennie Hughes Houston
Valentine Mora San Antonio
Ed Roberts Ft. Worth
   
2011   
Dennis Shippey Houston
Kay Roberts Ft. Worth
Don Crook San Antonio
   
2013  

(Robert White, Herb Miller, Charles Denson, Joan Sutton, Margaret Canby, Bohn Hilliard)

Margaret Canby San Antonio
Robert White Friendship 
Joan Sutton San Antonio 
Bohn Hilliard San Antonio
Charles Denson  Hedwig 
Herb Miller Seabrook
   
2014  

(Francis Killingsworth)

Samuel B. Pate Houston
Francis Killingsworth Lamipases
   
2015  

(William "Bill" Altman, Kay Seamayer)

William "Bill" Altman San Antonio
Kay Seamayer Duncanville 
   
2016  

(Peter Clarke, Ken Brown, DeEtte Sauer, Lee Wheeler, and Ray Kozukso)

De Ette Sauer Houston 
Pete Clarke Kingwood
Ray Kozuska Salado 
Dr. Ken Brown Austin
Lee Wheeler Fair Oaks Ranch
   
2018  

(Cathy Pottorf, Jo Ann Donnelly)

Cathy Pottorf  San Antonio 
Jo Ann Donnelly Burnet 

The 2019 Games are in

249 days 11 hours 42 mins
  • Take me to Sports for Life!
  • 2018 Games Results
  • Join the eNewsletter!
  • Find Us on Facebook

Get social